Sjezdovka v Bartošovicích - Autor fota: Lyžařský areál Nella Více informací

Autor fota: Lyžařský areál Nella

Nella

Nella

Lyžování v Bartošovicích

Prvním lyžařem v okolí Bartošovic byl podle záznamů v kronikách Ernst Knoblich, hajný ze žambereckého panství. S ním související začátky lyžování v tomto regionu se datují do osmdesátých let devatenáctého století. První závody na lyžích se konaly roku 1908 a organizoval je pěvecký spolek Eiche (Dub).

Zpět

Webové
stránky ski areálu

Na startu stálo 29 závodníků a doběhlo jich 22, kvůli hustému chumelení.

Po tomto závodě založili členové pěveckého spolku první lyžařský klub „Německý spolek zimních sportů Bartošovice-Mariental“ (dnešní polský Niemojóv). Za cíl si kladli zlepšení tělesné zdatnosti mládeže a rozvoj turistického ruchu.

Brzy postavili dřevěnou chatu na Orlickém vrchu, od které vedla 4,5 kilometrů dlouhá sjezdovka směrem k Bartošovicím a dál až na Mariental. Součástí areálu byl dokonce skokanský můstek.

Činnost spolku přerušila 1. světová válka a po ní už bylo lyžování běžnější záležitostí. Řada dětí například jezdila na lyžích do školy. Spolek pořádal závody na lyžích, a dokonce dlouhé štafetové závody. Jeden takový závod vedl až do dnešních lázní Ladek Zdroj v Polsku.

Kolář Klemens Neumann vyráběl v Bartošovicích sáně a od počátku lyžování i různé druhy lyží, o které byl zájem v celém kraji. Na základě stále se zvyšující poptávky otevřel roku 1925 v Bartošovicích novou, velkou moderní dílnu, která vyráběla dokonce i dřevěné karosérie na autobusy. Díky němu jsou Bartošovice kolébkou výroby lyží v Orlických horách.

Za druhé světové války využívala lyžařskou chatu na Orlickém vrchu armáda. Získala tím přezdívku „Vojákova bouda“. Byla srovnána se zemí v padesátých letech a po druhé světové válce ani činnost spolku nebyla obnovena.

V roce 1972 byl v Bartošovicích vybudován lyžařský vlek s provazovými kotvami, který je dnes již nefunkční. Jeho místo zastoupil vlek POMA, vybudovaný na konci osmdesátých let. Když potřeboval po nějaké době rekonstrukci, koupil ho roku 1997 soukromý majitel, který zařízení modernizoval a založil i lyžařskou školu.

Obec Bartošovice je tradici lyžování věrná, udržuje v okolí běžkařské trasy a organizuje závody v běhu na lyžích.

Lokace

Mapa Mapa