Kačenčin královský dvůr

Královna Kačenka

Vstupte na dvůr královny Kačenky. Objevte zajímavá místa v okolí Bartošovic klikáním na dvořany, kteří jsou jejich patrony.

Vítej, právě jsi vstoupil do mého království. Divíš se? Tak se divit přestaň. Copak nevíš, že každé hory mají svého ochránce? Neznáš krkonošského Krakonoše nebo jesenického Praděda? Samozřejmě, že znáš. I Orlické hory mají svého ochránce, akorát to není muž, ale já, královna Kačenka. A protože zůstávám celou dobu mladá a hezká, je o mne zájem, nemysli si. O mně a mých nápadnících lidé navyprávěli tucty pověstí. Nejen nějaké babky při draní peří, nemysli. Dokonce i takový spisovatel, jakým byl Alois Jirásek. Podle něj jsem dcera českého krále, která utekla sem do divokých Orlických hor, aby se schovala před dotíravými ženichy. Z hladu jsem jedla borůvky, jahody, prostě co jsem našla.

Náhodou jsem při tom spolkla i kouzelný květ zlatého kapradí, stala jsem se nesmrtelnou a vládkyně Orlických hor byla na světě. Jiní tvrdí, že mým nápadníkem byl sám Krakonoš. Jenže se mi nelíbil, protože je, s prominutím, starý fousatý dědek. Sice jsem si ho nevzala, ale občas mu dovolím přijít na návštěvu, abychom si mohli popovídat. No samozřejmě, že o práci. Máme přece oba na starosti hory. Dokonce hory sousední, takže si můžeme pomáhat. Ale nemyslete si, že se tady cítím nějak opuštěná. Na ochranu svého království potřebuji celý tým lidí. Každý z nich má na hřišti své místo. Dobře je poslouchejte, protože oni vám poradí, co dělat, jak si to co nejvíce užít a jak se nejlépe chovat v mém království.