Rozhledna Anna - Autor fota: Milan Drahoňovský Více informací

Autor fota: Milan Drahoňovský

Anička

Anička

Rozhledna Anna

Rozhledna stojí na Anenském vrchu v nadmořské výšce 991 metrů. Proč Anenský vrch? Roku 1766 tady postavil jako výraz díků za pomoc shůry hajný Johan Kastner z Horní Rokytnice kapli sv. Anny. Podle pověsti musel strávit nečekaně noc v lese a zaslechl tři muže, kteří chtěli přepadnout jeho hájovnu. Pak už se na ně mohl patřičně připravit.

Zpět

Kaple byla dvakrát přestavěna, poprvé roku 1820 a podruhé roku 1856. Mecenášem druhé přestavby byla Ernestina von Nostic-Rieneck a vrch se začal nazývat po ní, počeštěně Arnoštka. Ernestina nechala vykácet okolí kaple a vedle ní postavila kamenný kříž a sochu sv. Marie. Stavbu nechala před vlivy počasí chránit litinovými pláty. Stavba už nebyla dřevěná, ale z kamene.

V této podobě se kaple dočkala současnosti, ale nestojí na svém místě. Musela ustoupit budovanému opevnění, přesněji objektům R-84 Arnošt a R-85 Anna. Roku 1937 byla rozebrána a znovu složena o dva kilometry jinde, v osadě Hadinec.

Někdy před rokem 1910 přibyla dřevěná rozhledna, na kterou se vešli maximálně čtyři lidé. Pod plošinou byl malý ocelový úkryt před nepříznivým počasím, který využívali hlavně lyžaři. Rozhledna zmizela během první světové války.

Nová rozhledna byla postavena až po sto letech, roku 2010.

Realizaci provedla firma Teplotechna Ostrava a.s. podle projektu architekta Olšiny. Investorem byla společnost Lesy ČR, a.s. za finanční podpory Evropské unie a náklady se vyšplhaly na 1,5 milionu korun.

Rozhledna je sedmnáct metrů vysoká. Nosné sloupy jsou z modřínů vybraných v oblasti Rychnova nad Kněžnou. Podlaha vyhlídkové plošiny je ve výšce 12 metrů a jako materiál byl na podlahu použit dub. Zábradlí je vyrobené z borovice. Schodiště je kovové a má 65 schodů. Objekt je celoročně přístupný a dá se z něj dohlédnout na Králický Sněžník, Suchý vrch, nebo Bystřické hory v Polsku.

Lokace

Mapa Mapa